👤

determina masa zincului si a acidului sulfuric care au cantitatea de substancta 2 mol

Răspuns :

se aplica formula:  
m=nxM,       unde n-numar de moli,  M-masa molara

m,Zn= 2molx65g/mol= 130g....deoarece masa molara a zincului este 65g/mol

m,H2SO4= 2molx( 2gH+32gS+4x16gO)/mol= 2x98g= 196g