7 kg cu pretul de 18 lei/kg
13 kg cu pretul de 16 lei/kg
pretului unui kg de amestec
------------------------------------
1 kg ........18 lei
7kg ..........x lei
x=18*7= 126 de lei
1kg.........16lei
16kg.........x
x=16*16=256
126+256=332 lei
1kg........x
20kg........332
x=332:20 = 16,6(pretul unui kg de amestec)