4 kg nectarine.....6 kg piersici....48 lei/×3
3 kg nectarine....9 kg piersici.....54 lei/×4
1 kg nectarine=?
1 kg piersici =?
12 kg nectarine....18 kg piersici....144 lei
12 kg nectarine...36 kg piersici....216 lei
18 kg piersici = 216-144=72 lei
1 kg piersici = 72:18=4 lei
12 kg nectarine = 144-18×4=144-72=72 lei
1 kg nectarine = 72:12=6 lei
sper ca te-am ajutat !