👤

Daca 7kg de cirese costa 28 lei iar 5 kg de cirese si 8 kg de piersici costa 60 lei atunci cat costa 15 kg de piersici ?

Răspuns :

7 kg de cireșe ...................... 28 lei

Aflam cat costa 1 kg de cireșe: 28/7 = 4 lei

5 • 4 + 8 • piersici = 60
20 + 8 piersici = 60
8 piersici = 40
1 kg piersici = 5 lei

15 kg piersici = 5 • 15 = 75 lei.