Un copil cumpara pixuri si caiete in total 16bucati.,in valoare de 120lei. Numarul caietelor este de 3ori mai mare decat numarul pixurilor. Stiind ca un pix este de 3ori mai ieftin decat un caiet,sa se afle cat costa fiecare obiect?
1.Cate caiete a cumparat copilul? 120×3=360<(caiete) 2.Cate pixuri a cumparat copilul? 360:3=1080(pixuri) 3.Cat costa fiecare obiect in total? 360+1080=4680(total:Caiete si pixuri) Sper ca te-am ajutat,doar asa cred ca se rezolva.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!