👤

7 caiete costa 105 lei cat costa 4 caiete de acelasi fel


Răspuns :

105/7=15 costa un caiet
4 caiete costa: 4x15=60 lei
Rezolvare
1)Cat costa un caiet?
105 lei :7=15 lei (un caiet)
2)Cat costa 4 caiete?
15 lei×4=60 lei (4 caiete)
Raspuns : 60 lei