👤

Maria a cumparat 2 kg banane , pentru care a platit 12 lei . Cat ar fi platit daca ar cumpara 3 kg

Răspuns :

[tex]2kg(banane)=12 lei \\ \\ 1kg(banane)=12:2=6lei \\ \\ 3kg(banane)=6*3=18lei \\ \\ \\ \dfrac{3*12}{2}= \dfrac{36}{2} =18[/tex]
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!


Ez Studiers: Alte intrebari