Răspuns :
Răspuns:
⇝ 60 de lei
Explicație pas cu pas:
6 kg de mere costa 24 lei. Afla cat costa 15 kg de mere.
- Avem niste marimi direct proportionate, ambele valori cresc. Daca pe 6 kg de mere vom plati 24 de lei, pe 15 kg de mere vom plati mai mult - cel putin dublu.
6 kg 24 lei
15 kg x lei
[tex]\displaystyle \frac{6}{15} = \frac{24}{x}[/tex]
- produsul meziilor este egal cu produsul extremilor
6· x = 15 · 24
6x = 360
x = 360: 6
x = 60
Sau il putem scoate pe x direct
[tex]\displaystyle x=\frac{15 \cdot \not24}{\not6} =15\cdot 4=60[/tex]
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!