👤

Ajutati-ma la rezolvarea problemei

Ajutatima La Rezolvarea Problemei class=

Răspuns :

p-3kg.--------------------au costat cu 36 lei m.m.

m-5kg.

cit vor costa 10 kg de portocale?

rezolvarea;

36:2=18

cit costa 10 kg de portocale?
18 x 10=180  lei  10  kg  de ( portocale)

citi costa mandarine?
18x5=90  lei  (pe  mandarine)

cit costa portocalile?
18x3=54 lei ( pe 3 kg  de  portocale)