p-3kg.--------------------au costat cu 36 lei m.m.
m-5kg.
cit vor costa 10 kg de portocale?
rezolvarea;
36:2=18
cit costa 10 kg de portocale?
18 x 10=180 lei 10 kg de ( portocale)
citi costa mandarine?
18x5=90 lei (pe mandarine)
cit costa portocalile?
18x3=54 lei ( pe 3 kg de portocale)