👤

un taran a dus spre vanzare la piata 10 lazi cu cate 9 kg de cirese fiecare.el a vandut 83 de kg de cirese cati bani va incasa pe ciresele nevandute,daca 1 kg de cirese costa 6 lei?
Rezolvare:




R:


Răspuns :

9x10=90 (kilograme cirese totale)
90-83=7 (kilograme cirese ramase)
1 kg......6lei
7kg......x => x=7x6:1
x=42 lei
Sper ca te-am ajutat.
9×10=90
90-83=7
7×6×1=42
coroana?
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Limba română. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!


Ez Studiers: Alte intrebari