Răspuns :
Aflam cat costa fiecare cantitate de mere. Apoi aflam cantitatea totala de mere si pretul total al lor. Apoi impartim pretul total la cantitatea totala si aflam pretul pe kg de amestec.
6,3×2,4=15,12lei
8,9×3,6=32,04lei
14,25×2=28,50lei
Cantitatea totala:
6,3+8,9+14,25=29,45kg
Pretul total:
15,12+32,04+28,50=75,66lei
Pretul pe kg:
75,66:29,45≈2,57 lei
Proba:
Vanzand merele trebuie sa obtina pentru canttatea totala aceeasi suma totala
6,3×2,57+8,9×2,57+14,25×2,57=16,19+22,87+36,62=75,68lei
Am obtnut o suma putin mai mare fiindca pretul de 2,57 lei a fost rotunjit in plus. Deci este corect!
6,3×2,4=15,12lei
8,9×3,6=32,04lei
14,25×2=28,50lei
Cantitatea totala:
6,3+8,9+14,25=29,45kg
Pretul total:
15,12+32,04+28,50=75,66lei
Pretul pe kg:
75,66:29,45≈2,57 lei
Proba:
Vanzand merele trebuie sa obtina pentru canttatea totala aceeasi suma totala
6,3×2,57+8,9×2,57+14,25×2,57=16,19+22,87+36,62=75,68lei
Am obtnut o suma putin mai mare fiindca pretul de 2,57 lei a fost rotunjit in plus. Deci este corect!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!