👤

la o cantină sau cumpărat pentru o zi 38 de pahare de iaurt și 14 pahare de smântână pentru care sau platit 132 de lei iar în altă zi sau cumpărat 36 de pahare de iaurt și 7 pahare de smântână pentru care sau plătit 100 de lei cât costă un pahar de aur dar unul de smântână rezolva problema folosind operația de împărțire pentru legalizarea unei mărimi din problemă pentru a aduce la acelasi termen de comparație