👤

la o cantina s-au cumpărat intr -o zi 38 de pahare de iaurt si 14 pahare de smântâna,pentru care sau plătit 132 de lei iar în alta zi sau cumpărat 36 de pahare de iaurt și 7 pahare de smântâna,pentru care sau platit 100 de lei. cat costa un pahar de iar?dar unul de smântâna?rezolva problema folosind operatia de împărțire pentru egalizarea unei marimi din problema (pentru a o aduce la acelasi termen de comparație).

Răspuns :

38x+14y=132
36x+7y=100
72x+14y=200
72x-38x= 200-132
34x= 68
x=2
y= (100-72):7=28:7= 4
38 i.........14s=132 I :2
36 i..........7s=100
-------------------------------

36i.............7s=100-
19i.............7s=66
----------------------------
17i............./  =34=>i=34:17=>i=2 lei costa un iaurt
36x2+7s=100=>7s=100-72=>s=28:7=>s=4 lei costa o smantana