👤

rezolva probleme cu plan si prin exercitiu comenteaza folosind terminologia matematica -------7 kg de gris costa 42 lei.Cite kg de gris costa 54 lei

Răspuns :

7kg…………………………42lei
×………………………………54lei

×=(7•54):42=>
×=378:42
×=9
7 kg..............42 lei
 x..................54 lei
-------------------------------
x=54x7:42=9 kg

se aplica regula de trei simpla