👤

multumesc
dau coroana


Multumescdau Coroana class=

Răspuns :

1) b.
2) Pentru BaO: 
    M BaO=137+16=153
     137 g Ba....16 g O....153 g BaO
          x..............y.............100 g BaO

    x=89,54 
    Deci a este varianta corecta.

3) XOH+HCl=XCl+H2O

    c=md*100/ms ⇒ md=c*ms/100=14600/100=146 g HCl
    M XOH=x+17 g
    M HCl=36,5
   
    x+17g XOH.....36,5 g HCl....x+35,5 g XCl....36 g H2O
     224 g XOH......146 g HCl.........m1.................m2

    146 (x+17)=224*36,5
     x+17=56
     x=39 ⇒ X=K (Potasiu)

  Deci M XCl=M KCl=39+35,5=74,5

    m1=298 g KCl
    m2=144 g H2O

m H2O total=1460-146+144=1458 g H2O
md=298 g KCl
ms=1458+298=1756

c=29800/1756=16,97%
Nu se potriveste cu niciun raspuns, dar c sa zicem ca se apropie...

4.a

Pe celelalte 2 nu mai am timp sa le fac, imi pare rau...