Răspuns :
Ca sa intelegi semnul * inseamna inmultire bine? nu am semnul si de aia il scriu cu acesta.
1. 1264, 5040, 2000, 7663, 5408, 10.000 (sunt scrise in ordinea in care sunt date in tabel) si ca sa stii pt tine tot ce trebuie sa faci era sa inmultesti ambii factori
2. 803*8 = 6424 este numarul
1000*3 = 3000
2*9 = 18 deci 9 trebuie scris in caseta
39*49 = 1911
2069-1973 = 96 asta este diferenta
2069+1973 = 4042 asta este suma
S-D = 4042-96 = 3946 este cu atat suma mai mare decat diferenta
3. A
700*3 = 2100 A
4832*2 = 9664 F
500*2 = 1000
3000*3 = 9000 deci este F
4. a) 865+5 = 870
b) 865*5 = 4325
c) 865-5 = 860
5. 2742*3 = 8226+1774 = 10000
6. 490
P = 49*10
S = 120+370
D = 568-78
7200
P = 15*480
S = 939+ 6261
D = 8200-1000
nu prea intelegi numarul.. este 6000 sau 8000? imi poti spune si eu il rezolv
7. 98*89 = 8722+1276 = 9998 este numarul par de 4 cifre.
Sa ne jucam!
cel mai mic numar impar - 1
cel mai mare numar impar de o cifra - 9
cel mai mare numar par de doua cifre = 98
1. 1264, 5040, 2000, 7663, 5408, 10.000 (sunt scrise in ordinea in care sunt date in tabel) si ca sa stii pt tine tot ce trebuie sa faci era sa inmultesti ambii factori
2. 803*8 = 6424 este numarul
1000*3 = 3000
2*9 = 18 deci 9 trebuie scris in caseta
39*49 = 1911
2069-1973 = 96 asta este diferenta
2069+1973 = 4042 asta este suma
S-D = 4042-96 = 3946 este cu atat suma mai mare decat diferenta
3. A
700*3 = 2100 A
4832*2 = 9664 F
500*2 = 1000
3000*3 = 9000 deci este F
4. a) 865+5 = 870
b) 865*5 = 4325
c) 865-5 = 860
5. 2742*3 = 8226+1774 = 10000
6. 490
P = 49*10
S = 120+370
D = 568-78
7200
P = 15*480
S = 939+ 6261
D = 8200-1000
nu prea intelegi numarul.. este 6000 sau 8000? imi poti spune si eu il rezolv
7. 98*89 = 8722+1276 = 9998 este numarul par de 4 cifre.
Sa ne jucam!
cel mai mic numar impar - 1
cel mai mare numar impar de o cifra - 9
cel mai mare numar par de doua cifre = 98
1. -1264
-5040
-2000
-7653
-5408
-10000
2. *8×803=6424
*1000×3=3000
*2×9=18
*12=2×6
*39×49=1911
*2069+1973=4042
2069-1973=96
Suma este mai mare cu 3946.
3.A,A,F, A,F
4.a) 865+5=870
b)4325
c)860
5.
(2742×3)+1774=10000
6.
490= 49×10
=260+230
=500-10
7200=72×100
=7000+200
=7500-300
6000=6×1000
=2000+4000
=7000-1000
7.
(98×89)+1276=9998
9998-9998=0
Succes! Coroana?
-5040
-2000
-7653
-5408
-10000
2. *8×803=6424
*1000×3=3000
*2×9=18
*12=2×6
*39×49=1911
*2069+1973=4042
2069-1973=96
Suma este mai mare cu 3946.
3.A,A,F, A,F
4.a) 865+5=870
b)4325
c)860
5.
(2742×3)+1774=10000
6.
490= 49×10
=260+230
=500-10
7200=72×100
=7000+200
=7500-300
6000=6×1000
=2000+4000
=7000-1000
7.
(98×89)+1276=9998
9998-9998=0
Succes! Coroana?
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!