👤

Dacă 11 kg de mere costă 33 RON iar 1 kg de pere costă cat 2 kg de mere cat costă 7 kg de mere și 5 kg de pere împreună

Răspuns :

33:11=3 Ron costa merele
3×2=6 Ron costa perele
3×7=21 Ron costa 7kg de mere
6×5=30 Ron costa 5kg de pere
21+30=51 Ron
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!


Ez Studiers: Alte intrebari