In tabelul alaturat este prezentata oferta unui aprozar pt cateva produse
Produs: pretul/1 kg
Roșii 5 lei
Castraveti 3 lei
Fasole lată 12 lei
Capsuni 6 lei
Calculați suma de bani necesară achiziționării a 3 kg de roșii , 2 kg de castraveti , 2 kg fasole lată, 3 kg de capsuni
VA ROG
5 x 3 = 15 lei ( pe rosii) 3 x 2 = 6 lei (pe castraveti) 12 x 2 = 24 lei ( pe fasole lata) 6 x 3 = 18 lei ( pe capsuni ) 15 + 6 + 24 + 18 = 63 lei ( suma totala de bani)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!