👤

Pentru un laborator s-au cumparat 4 scaune si 5 mese identice, in valoare totala de 760lei.O masa costa cat 3 scaune.Cat costa 2 mese si 3 scaune?

Răspuns :

Fie s- prețul unui scaun;
m- prețul unei mese;

4s+5m=760
m=3s
4s+5*3s=760
19s=760
s=760:19
s=40 de lei
m=3*40=120 de lei

2m+3s= 2*120+3*40= 240+120= 360 de lei