Răspuns :
Bunicul are in livada 7 randuri acate 9 meri pe rand si 8 randuri a cate 6 peri pe rand. Cati pomi fructiferi are bunicul in livada?
7x9+8x6=63+48=111 pomi
7x9+8x6=63+48=111 pomi
Mama a cumpărat 3 kg de cartofi la 5 lei kg și 5 kg de ceapă la 4 lei kg . Cât bani au costat legumele?
3×5 = 15 lei au costat cartofii
4×5 = 20 lei a costat ceapa
15 + 20 =35 lei au costat legumele
3×5 = 15 lei au costat cartofii
4×5 = 20 lei a costat ceapa
15 + 20 =35 lei au costat legumele
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile disponibile v-au fost utile și inspiraționale. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, suntem aici pentru a vă ajuta. Ne face plăcere să vă revedem și vă invităm să adăugați site-ul nostru la favorite pentru acces rapid!