👤

Pentru a cumpăra 5 kg de mere , Ioana a plătit 20 de lei.Aflati cati lei plătește prietena ei , dacă aceasta cumpăra 2 kg de mere de același fel

Răspuns :

5g=20lei=>1kg=4lei=>2kg=8lei
Daca 5kg=20
20:5=4(lei/kg) si
2x4 = 8 lei